אנסמבל המאה ה-21

סדרת "תגליות"     קונצרט מס'  3

סימונה פונטאנלי  מנצח

סבטלנה סאבנקו   זמרת

עפרה יצחקי   פסנתרנית

נועם בוכמן  חלילן

אלינה ינוביצקי  כנרת

 

לואיג'י נונו: "גלים בהירים מיוסרים"

סימונה פונטאנלי:  "הזמן הקנאי יברח"

ולדימיר טרנופולסקי: "צ'וונגור"

בנימין יוסופוב: "הצטלבות"

 

Luigi Nono: " …sofferte onde serene"

Simone Fontanelli: "Fugerit Invida  Aetas"

Vladimir Tarnopolski: "Chevengur"

Benjamin Yusupov: "Crossroads"

 

מוצ"ש, ה-26 בפברואר, במוזיאון תל-אביב לאמנות

יום א, ה-27 בפברואר, במרכז למוסיקה משכנות שאננים, ירושלים

 


הקונצרט השלישי בסידרת "תגליות" של "אנסמבל המאה ה-21" מזמן לקהל הישראלי מפגש מרתק עם ארבעה מלחינים; אחד מהם, המלחין הוונציאני לואיג'י נונו, שייך כבר ל'קלאסיקה' של המאה ה-20 ושלושת האחרים מייצגים את המיטב של המוסיקה הנכתבת בעצם הימים האלה.

מפרי עטו של לואיג'י נונו נוכל להאזין ליצירה לפסנתר ולסרט מגנטי, שחוברה עבור מאוריציו פוליני ואשר מצטיינת בהצללותיה המיוחדות ובייחוד בשימוש רב ההשראה בתכונותיו של הפסנתר ככלי מהדהד.

סימונה פונטאנלי, שהוא גם המנצח על האנסמבל בקונצרט זה, מביא איתו יצירה עשירת דמיון, שבה הופכים הכלים המבצעים לשחקנים בתיאטרון צלילי מלא ניגודים.

דרמטיות מסוג אחר יש ביצירתו של המלחין הרוסי ולדימיר טרנופולסקי, המבוססת על טקסטים של אנדריי פלאטונוב. טרנופולסקי משתמש בשפתו האזוטרית והמוסיקלית של הסופר הרוסי כנקודת מוצא למוסיקה עזת-ביטוי, שקולה של ה'נשמה' הרוסית בוקע ממנה.

בנימין יוסופוב, המלחין הישראלי -  מן המלחינים הבולטים בגל העלייה הגדול מ"חבר המדינות" - מציג בדואו לחליל ולכינור מסידרת ה"הצטלבויות" שלו את דרכו האישית, שמצטלבים ומשתלבים בה מזרח ומערב.

מלבד המנצח סימונה פונטאנלי נוטלים חלק בקונצרט הזמרת סבטלנה סאבנקו,המצטיינת בביצוע מוסיקה של המאה ה-20; הפסנתרנית עופרה יצחקי, שכבר הרשימה בהופעותיה הקודמות עם האנסמבל; החלילן נועם בוכמן, שנגינתו המעולה מוכרת היטב לקהלנו והכנרת אלינה ינוביצקי .    

BACK